دپارتمان عشقُخدمت

دپارتمان عشقُخدمت

عشقُخدمت دپارتمان تخصصی برای کلیه‌ی پروژه‌های مسئولیت اجتماعیِ انسان‌محور در بنیاد سپاس است. هــدف این دپارتمان نشر کار داوطلبانه در حوزه‌ی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعــی است که با جذب منابع و پرورش نیروهای داوطلب از شهرها و استان‌های برخوردار، به طراحی و اجرای پروژه‌های متنوع در مناطق کم‌برخوردار و مرزی کشور می‌پردازد.

بنیاد سپاس NGOئی داوطلب‌محور است که با توجه به دامنه‌ی علائق و توانمندی‌های داوطلبان خود تاکنون پروژه‌های توانمندساز اجتماعی بسیاری در زمینه‌های توسعه ی پایدار جوامع محلی، فقرزدایی، کارآفرینی اجتماعی و روستایی، مدرسه‌سازی، طراحی پروژه‌های اختصاصی مسئولیت اجتماعی شرکتی CSR، فرهنگ سپاسگزاری، حمایت و آموزش کودکان کار، حمایت از تحصیل، دارو و درمان کودکان،آزادسازی والدین زندانی، اطعام و ارزاق، امداد و نجات و… در 20 استان اجراء نموده است.

عشقُخدمت با حمایت اعضاء، مشاوران و همیاران محترم بنیاد سپاس، در راستای رســالت “توسعه‌ی فرهنـگ عشـق‌ورزیدن و خدمت داوطلبـانه”، به‌پشتوانه‌ی فرهنگ غنی یاریگری و همیاری در سرزمینمان، بـا رویکردی کامـلاً بـه‌روز، علمـی و کاربردی به مسئولیت اجتماعی و ، به توسعه‌ی هرچه بیشتر فعالیت‌های داوطلبانه‌ی انفرادی و سازمانی می پردازد تا بستری مناسب بسازد برای بهبود وضعیت زندگی و ایجاد فرصت‌های اقتصادی مطلوب در مناطق کم‌برخوردار کشور. در این مسیر ما ابتدا از خودمان شروع می‌کنیم؛ سهمی که در انجام مسئولیت اجتماعی نسبت به میهن عزیزمان ایران داریم را می‌بینیم، می‌پذیریم و بر‌می‌داریم.

چشم‌انداز عشقُخدمت ارتقاء سطح رفاه اجتماعی در مناطق کم‌برخوردار، خلق ارزش و خلق ثروت در روستاهای مرزی است و مأموریت آن بسترسازی مناسب، توانمندسازی و اشتغال‌زایی پایدار در جوامع محلی از طریق توسعه ی شبکه‌ی همیاری و پرورش همیاران زبده (افراد و سازمان‌ها)، تربیت مسئول اجتماعی، تامین منابع لازم برای بهبود وضعیت زندگی در مناطق کم‌برخوردار، شناسایی فرصت‌های اقتصادی و تأمین منابع لازم جهت شکوفایی جوامع محلی و… است.

 

پروژه های عشقُخدمت

ایران دیار مهر – دیار - آفتابگردون – سپاسداری – پویش رهایی – مرهم یار – پویش سپاس – امداد یار
داوطلبین فعال
0
پروژه های جاری
0
پویش ها
0

ایران دیار مهر :

بنیاد سپاس با نگاهی بلندمدت و به‌قصد توانمندسازی و آموزش مهارت ماهیگیری به‌جای ماهی دادن، همچنین ارتقاء سطح مشارکت اجتماعی روستاهای عمدتاً مرزی، در پروژه‌ی ایران دیار مهر اقدام به خدمت‌رسانی به مناطق کم‌برخوردار می نماید. این خدمات شامل کارآفرینی اجتماعی، تقویت زیرساخت‌های روستایی، ساخت روستاسرا، توسعه‌ی گردشگری و صنایع دستی، توسعه‌ی اکوتوریسم، توسعه‌ی فناوری، پژوهش و خدمات ترویجی، مدرسه‌سازی، طرح تحول روستایی و ساخت بناها و امکانات عمومی با استفاده از مصالح محلی و… در جهت افزایش خلق ارزش و خلق ثروت برای جوامع محلی از طریق خدمت داوطلبانه، مسئولانه و مشفقانه است.

پویش ایران دیار مهر با ایجاد تاب‌آوری لازم برای افراد آسیب‌پذیر و کاهش تأثیرپذیری آنان از تغییرات اقلیمی، شوک‌های اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و بحران‌ها به توسعه‌ی پایدار جوامع محلی هدف می‌پردازد و ضمن جلوگیری از مهاجرت زمینه‌ی مهاجرت معکوس را از طریق پروژه های مختلف توانمندسازی نظیر روستاسرا فراهم ‌آورده است.

زیر مجموعه پروژه های ایران دیار مهر :  پروژه روستاسرا – پروژه دیار – آب رسانی به روستاها – مدرسه سازی

 

آفتابگردون:

کودک کار هر کودک زیر 15 سالی است که به‌دلیل فقر مالی و فقر فرهنگی در خانواده از حق طبیعی آموزش، بازی، بهداشت و… محروم است. آفتابگردون اولین پویش بنیاد سپاس است که به‌واسطه‌ی آن امروز کودکان کار آفتابگردون سوادآموز شده‌اند، به استعدادهای هنریشان می‌پردازند، از تاب‌آوری، سلامت روان و ادب بالاتری برخوردارند، تیم‌های ورزشی حرفه‌ای دارند و…

بنیاد سپاس از سال 1396 به‌پشتوانه‌ی کارگروه روان‌شناسان داوطلب در پویش آفتابگردون به‌کمک همیاران آموزش دیده در 20 اکیپ داوطلبی، هر دوشنبه بعدازظهر در حدوداً 60 نقطه‌ی تهران و کرج (میدان، چهارراه یا پارک) حاضر می‌شود و بر پایه‌ی آموزه‌های روان‌شناختی با هدف کاهش سطح اضطراب و پرخاشگری و نیز افزایش تاب‌آوری و آموزش مهارت‌های اجتماعی به‌کمک ابزارهایی نظیر بازی‌درمانی، هنردرمانی و… با ارائه‌ی خدمات زیر به توانمندسازی کودکان کار و خیابان و زاغه‌نشین می‌پردازد:

 

تهیه و توزیع پک‌های تحصیلی، پوشاک، بسته‌ی معیشتی و حمایتی

آموزش و سوادآموزی با سبک سریع و به‌کارگیری هوش هیجانی

خدمات درمانی نظیر جراحی‌ها، درمان‌های کلینیکی و پاراکلینیکی

تشکیل و انجام تمرین‌های ورزشی در رشته‌های فوتبال، والیبال و دژابال

 

سپاسداری : تهیه و توزیع غذای گرم، بسته‌های معیشتی و بهداشتی، توزیع اقلام و وسایل موردنیاز در مناطق کم‌برخوردار

پویش رهایی : شناسایی و آزادسازی مادران و پدران زندانی جرایم غیرعمد مالی در شهرستان‌ها و پی‌جویی اشتغالشان پس از آزادی

مرهم یار : در پویش مرهم یار بعد از شناسایی و  راستی-آزمایی کودکان بیماری که از روستاهای مرزی و محروم‌ترین مناطق کشور به مجتمع‌های درمانی سنتر تخصصی کودکان از جمله بیمارستان مفید تهران مراجعه می‌کنند نسبت به آن ها خدمت رسانی صورت می گیرد. ماهانه حدوداً با 2.000 پرونده‌ی این‌چنین مواجه هستیم که ضمن عدم توانایی در پرداخت هزینه‌های دارو، درمان و ترخیص کودکان بیمار، والدین محترم آن‌ها نه‌تنها سرپناهی برای اقامت ندارند، بلکه غذایی برای خوردن و بعضاً حتی پول بلیط اتوبوس برای برگشتن به شهرستان هم ندارند! ذیل تفاهمنامه‌ی همکاری با این مجموعه مطلعیم هر کودک به‌طور میانگین 5 الی 6 شب در بیمارستان بستری می‌گردد که مستلزم هزینه‌ی سنگینی است. با پی‌جویی همیاران داوطلب و مددکاران محترم طبق قانون برای کودکان ایرانی که کدملی دارند پوشش بیمه‌ای صورت می‌گیرد، اما حداقل 10% هزینه‌های بستری را این والدین عزیز بایستی جهت ترخیص کودکان پرداخت نمایند که توان آن را ندارند! و اینجاست که ما در پویش مرهم یار با حمایت خیرین محترم مرهمی بر زخم تنهایی و تنگ‌دستی این پدران و مادران آبرومند می‌گذاریم.

پویش سپاس

پویش امدادیار :

آموزش تیم‌های تخصصی امدادونجات با حضوری فعال در حوادث طبیعی و غیرمترقبه

تیم‌سازی حرفه‌ای و منظم برای حضور در زمان بحران و حمایت از افراد آسیب‌دیده

راه‌اندازی کترینگ برای طبخ غذای گرم و تهیه و توزیع اقلام ضروری موردنیاز در حوادث

بهره‌گیری تخصصی از روان‌شناسان داوطلب جهت کاهش آسیب‌های روانی حاصل از بحران بلایای طبیعی