عشقُخدمت

دپارتمان مسئولیت اجتماعی(عشقُخدمت)

دپارتمان عشقُخدمت در زمینه آسیب‌های اجتماعی و نیز برای فعالیت در زمان بحران شروع به کار کرد. در این دپارتمان با شیوه‌های کاملاً به‌روز علمی‌ـ‌عملی و با پشتوانه و حمایت اعضاء محترم بنیاد، به توسعه هرچه بیش‌تر فعالیت‌های داوطلبانه می‌پردازیم.

ما در این مسیر ابتدا از خودمان شروع می‌کنیم؛ سهمی که در انجام مسئولیت اجتماعی نسبت به میهن عزیزمان ایران داریم را می‌بینیم، می‌پذیریم و بر‌می‌داریم.

از سوی دیگر با انجام کار داوطلبانه در طول سال، عاشقانه و مشتاقانه میزانی از انرژی، زمان، امکانات و منابع خود را به نیت عشق ورزیدن، خدمت کردن و نشر مهر، نور، امید و آگاهی صرف هم‌نوعان‌مان می‌کنیم.

الف) ویژگی‌های فعالیت‌های دپارتمان عشقُخدمت بنیاد سپاس‌:

1ـ داوطلب محور بودن: اصلی‌ترین سرمایه ما داوطلبینی هستند که اعلام آمادگی کرده‌ تا بخشی از زمان خود را در حوزه مسئولیت اجتماعی صرف کنند. این افراد خودشان به صورت مستقیم در ارتباط با آسیب قرار می‌گیرند و هم‌زمان با درمان آسیب، مشارکت اجتماعی هم تقویت می‌گردد.

2ـ زنجیره آسیب ‌محور بودن: ما در این دپارتمان صرفاً به دنبال مُسکنی سریع برای کاهش درد آسیب‌های اجتماعی نیستیم. تلاش ما نگاه به زنجیره‌ای‌ست که منجر به این آسیب شده تا هم‌زمان با رسیدگی به موارد فوریتی، زنجیره آسیب را درمان کنیم.

3ـ خلق ارزش افزوده: توجه به فعالیت داوطلبانه و نگاه به زنجیره آسیب اجتماعی موجب شده است تا در پروژه‌های این بنیاد به نسبت منابع مالی موجود، ارزش افزوده چندین برابری خلق گردد.

ب) پروژه‌های انجام شده و در حال انجام دپارتمان عشقُخدمت عبارتند از:

 • پویش آفتابگردون (حمایت و توانمند‌سازی کودکان آسیب‌پذیر و کم‌برخوردار)
 • پروژه ایران دیار مهر ( توانمند‌سازی مناطق روستایی و کم‌برخوردار)
 • فعالیت در بحران‌های حوادث طبیعی
 • پویش سپاس
 • فعالیت در بحران کرونا
 • پروژه سپاسداری (اطعام نیازمندان)
 • ساخت و تعمیر مدارس در مناطق کم‌برخوردار کشور
 • حمایت از تحصیل 150 کودک در مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور

پویش آفتابگردون

بسیاری از کودکانی که به‌جای کودکی کردن مشغول کار اجباری هستند و از طرف خانواده و جامعه حمایت‌های لازم را نمی‌بینند، دچار آسیب‌های عمیقی می‌شوند که این امر در بزرگسالی منجر به بروز مشکلات فرهنگی‌ـ‌روان‌شناختی و ارتکاب بزه می‌گردد. در ابتدا، آفتابگردون بستری می‌شود تا این کمبود‌ها را جبران کند و این کودکان بتوانند کیفیت‌هایی مثل: دوستی، محبت، حمایت، اعتماد و امنیت را تجربه کنند؛ کیفیت‌هایی که شاید خیلی از آن کودکان کاملاً با آن غریبند.

این پویش پس از طی مراحل تحقیقاتی و مطالعاتی نخستین، از پاییز 1396 فعالیت‌های اجرایی و میدانی خود را در جهت توانمندسازی کودکان آسیب‌پذیر و کم‌برخوردار آغاز نمود.

image

از نظر تخصصی و روان‌شناسی، بازی، شاه‌کلید ارتباط با کودکان و جلب اعتماد آنها و نیز موثرترین روش برای انتقال مفاهیم فرهنگی، تربیتی، اجتماعی و آموزشی به آنهاست.

فعالیت‌های «دوشنبه‌های آفتابگردونی» شامل موارد زیر است‌:

 • انجام بازی‌های فکری در جهت رشد خلاقیت، تمرکز و هوش کودکان
 • انجام بازی‌های دسته‌جمعی در جهت ایجاد مهارت در کارهای گروهی
 • آموزش‌های ارتباطی که باعث بالا بردن سطح روابط اجتماعی کودکان می‌شود.
 • توزیع تغذیه‌ای از سر مهر به عنوان عصرانه برای کودکان
 • کشیدن نقاشی برای شناخت بیش‌تر کودکان و آموزش مهارت و کشف استعداد آنان
 • انجام فعالیت‌های ورزشی و تحرکی مثل فوتبال و...
 • برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی در اکیپ‌های آفتابگردون
 • قصه‌خوانی برای علاقه‌مند‌سازی کودکان به مطالعه و آموزش غیر‌مستقیم موارد تربیتی
 • شنیده شدن کودکان توسط همیار‌های آفتابگردونی
 • نمایش‌درمانی توسط تیم حرفه‌ای نمایش و تئاتر جهت افزایش عزت‌نفس و خود‌باوری کودکان، یادگیری بیان احساسات و عواطف و نهایتاً کشف استعدادهای بازیگری و نمایش از میان کودکان
 • یوگای خنده برای ایجاد نشاط در کودکان
image
image

نتایج خلق شده طی سال 1398 توسط داوطلبین عزیز بنیاد در آفتابگردون:

تربیت معلم سواد آموزی

25

تیم فوتبال آفتابگردون

دو روز در هفته

آموزش همیاران

660 نفر ساعت

تعدادپیجویی‌پزشکی‌کودکان داندان‌پزشکی، روان‌شناسی، پوست، ارتوپدی و...

60 مورد

موارد حاد پزشکی

مورد

تعداد اکیپ‌ها

23

همیاران داوطلب

250 نفر

نفر ساعت خدمت حضوری

18.720 ساعت

تعداد کودکان تحت پوشش

600 - 260 کودک کار

تعداد

14.400

پروژه ایران دیار مهر (توانمندسازی مناطق روستایی و کم‌برخوردار)

از اهداف این پروژه ارتقا سطح مهارت، آموزش، سلامت و ورزش در مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور است. بنیاد سپاس قصد دارد در دپارتمان عشقُخدمت با همه ظرفیت‌های موجود در پروژه‌های داوطلبانه و همکاری پویش‌های خود، فاصله بین مردم عزیز مناطق کم‌برخوردار با مناطق برخوردار را کاهش دهد. بنیاد سپاس با همراهی نمایندگان خود و پایگاه‌های فعال در شهرستان‌ها در حمایت ازکودکان مناطق کم‌برخوردار، اقدام به جمع‌آوری اقلام مورد نیاز این کودکان و همچنین کمک‌های نقدی می‌نماید.

image
image

اقدامات انجام شده تا کنون:ه تا کنون:

1ـ در سال 1397 بيش از ده‌هزار بسته آموزشی برای مناطق محروم میهن جمع‌آوری شد.

2ـ در سال 1398 تهیه و توزیع 250/10 بسته آموزشی (کوله پشتی، لوازم التحریر و...) در مناطق روستایی و فقیر‌نشینِ 19 استان کشور صورت گرفت که در این میان حسینه ارشاد جهت دسته‌بندی این اقلام مکانی را در اختیار بنیاد قرار داد و هواپیمایی ماهان نیز در ارسال بخشی از بسته‌ها مشارکت نمود.

3ـ از مهر ماه سال جاری تاکنون 1300 بسته آموزشی در مناطق روستایی خراسان رضوی، لرستان، همدان و نیز استان‌های تهران و البرز بین کودکان کار و خیابان و هم‌وطنان مناطق کم‌برخوردار تقسیم گردیده است.

مدرسه‌سازی

با توجه به اهداف پروژه ایران دیار مهر، ساخت و تعمیر مدارس در مناطق کم‌برخوردار یکی از فعالیت‌هایی‌ست که در بنیاد به آن پرداخته شده است که از جمله این موارد عبارتند از:

ساخت و آماده‌سازی یک مدرسه 1 کلاسه ( سازه‌های ساندویچ پنل) در شهرستان ایذه روستای آبریزکی در پائیز 1399.

image

قد تفاهم‌نامه برای 3 مدرسه دیگر در استان خوزستان و سفارش ساخت آن به کارخانه؛ این طرح جهت اجرایی شدن در حال گذراندن مراحل اداری‌ست

فعالیت در بحران‌های حوادث طبیعی

الف) سیل بهار 1398 (گلستان، لرستان و خوزستان)

ـ کمک‌های نقدی و غیر‌نقدی و برپایی آشپزخانه و توزیع غذای گرم طی سیل نوروز 1398

ـ توزیع 100 دست لباس صیادی (فوکا)، 500/4 گونی سیل‌بند، 000/9 قطعه اسباب بازی، لوازم تحریر، پتو و...

ـ کمک به بازسازی بیش از 40 خانه مسکونی در آق‌قلا و گمیشان

ـ تهیه و ارسال لوازم و تجهیزات ضروری منزل برای سیل‌زدگان آق‌قلا

image

سیل بلوچستان

ـ کمک‌های نقدی و غیر‌نقدی، توزیع غذای گرم و... طی سیل بلوچستان

image

ـ برپایی کترینگ در شهرستان کنارک

ـ شناسایی 500 کودک در روستاهای سیل‌زده و ارائه خدمات بازی‌درمانی جهت تخلیه هیجانات پس از سانحه

ـ از مجموع 000/100/229 تومان کمک‌های نقدی اهدایی جهت سیل بلوچستان 000/660/74 تومان تاکنون صرف شده و طبق برنامه اعلام شده قبلی مبلغ 000/440/154تومان در پروژه ایران دیار مهر مشخصاً جهت این مناطق سیل‌زده و صرف اقلام معیشتی و بهداشتی شد.

ـ ضمن قدردانی فراوان، کلیه توزیع اقلام در سیل نوروز 1398 با همکاری خیریه «طلوع بی‌نشان» صورت پذیرفته است.

برگزاری دوره‌های امداد و نجات با همکاری سازمان هلال احمر ایران

تعداد 70 نفر از اعضای بنیاد در دو دوره امداد و کمک‌های اولیه و مهارت‌های داوطلبی سازمان هلال احمر ایران جمعاً به میزان 340/4 نفر ساعت آموزش دیده‌اند.

image
image
image

فرهنگ سپاس

سپاس‌گزاری و شکرگزاری از جمله حلقه‌های کمرنگ شده در جامعه ماست. مسائل زندگی، روزمرگی، ماشینی شدن و دوری از طبیعت از عوامل کاهش این رفتار و حس ارزشمند و تأثیرگذار است. پویش عشقُخدمت بر آن است تا در پروژه فرهنگ سپاس، حس شکرگزاری، قدردانی و همدلی را به شهرمان بازگرداند. در نگاهی کلی، دل‌های عاشق، تحت فعالیت‌های گروهی و بررسی شده، در سطح شهر با ارتباط مستقیم با مردم به نشر این نیت می‌پردازند. در این پروژه، مردم به دریافت پیامی مفهومی و امیدبخش از هستی دعوت می‌شوند.

image

اجرای پروژه فرهنگ سپاس با حضور 200 نیروی داوطلب طی فصل پاییز و زمستان در 15 نقطه تهران و کرج با هدف اشاعه فرهنگ قدردانی و سپاسگزاری، ارتقاء سطح مسئولیت اجتماعی و بالابردن امید به زندگی در جامعه جمعاً به میزان 695/2 نفر ساعت فعالیت داوطلبی و برقراری 200/3 ارتباط صورت گرفته است.

سپاسداری

اهداف این پروژه عبارتند از:

ـ طبخ غذای گرم (اطعام نیازمندان حاشیه‌نشین شهرها)

ـ توزیع بسته‌های غذایی، معیشتی و بهداشتی

ـ ارتباط گرفتن با افراد حاشیه‌نشین شهر‌ها و شناسایی مشکلات‌شان

ـ آمادگی تیم جهت حضور در بحران‌ها و بلایای طبیعی

image
image
image

اقدامات انجام شده تا کنون:

1ـ پخت بیش از 500/15 پرس غذا و توزیع در بین مناطق حاشیه‌نشین تهران و کرج

2ـ پخت 500/4 پرس غذای گرم در مناطق کم‌برخوردار روستاهای استان خراسان رضوی، شهرستان‌های محروم تربیت حیدریه و خواف

3ـ توزیع 170 بسته ارزاق معیشتی در پاییز امسال در مناطق کم برخوردار روستاهای استان خراسان رضوی، شهرستان‌های تربیت حیدریه و خواف

4ـ توزیع 10 عدد اجاق گاز در پاییز امسال در مناطق کم‌برخوردار روستاهای استان خراسان رضوی، شهرستان‌های تربیت حیدریه و خواف

5ـ توزیع 300/2 بسته ارزاق معیشتی و بهداشتی در بهار 1399 در مناطق کم‌برخوردار محروم و آسیب‌دیده کرونا در سراسر کشور (استان‌های: همدان، خوزستان، کرمان، تهران، البرز، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان)

6ـ توزیع خوراکی (شیر، کیک، آبمیوه، پاستیل و ...)، اسباب بازی و لباس بین کودکان حاشیه‌نشین تهران و کرج

پروژه کرونا

دپارتمان عشقُخدمت بنیاد، همواره تلاش نموده با پدیدار شدن شرایط سخت و پیش‌بینی نشده به کمک مردم عزیزمان بشتابد؛ یکی از این شرایط بیماری کوید ۱۹ است که از اواخر بهمن 1398 در کشورمان شیوع پیدا کرد و طی آن داوطلبان بنیاد سپاس در دپارتمان عشقُخدمت با همکاری هلال احمر در چندین بخش مجزا به حمایت از مردم شتافتند. از جمله:

فعالیت‌های اصلی در بحران کرونا:

1ـ پروژه ضدعفونی معابر و مراکز: 17 روز کاری با همراهی و فعالیت 94 داوطلب طی 940 نفر ساعت

image

2ـ پروژه دوخت گان، ماسک و بسته‌بندی: طی یک ماه کار در 2 نوبت صبح و بعدازظهر با همراهی و فعالیت 124 داوطلب

گزارش جمع‌بندی کارگاه تولیدی خیاطی بنیاد:

ـ تولید و توزیع 000/7 لباس محافظ و گان جراحی جهت استفاده کادر درمان ده‌ها بیمارستان مرکزی کرونا در استان‌های غیر‌برخوردار کشور‌، علاوه بر دو بیمارستان شهدای تجریش و قلب تهران که بنیاد سپاس خیریه معین آنها شد.

ـ تولید و توزیع 000/61 ماسک پنج لایه با کیفت عالی، مورد تایید بیمارستان‌ها، هلال احمر و استفاده‌کنندگان، که در همکاری خوب و نزدیک با هلال احمر تعداد 000/10 عدد از این ماسک‌ها بین بیماران دیابتی، سرطانی و صعب‌العلاج استان محروم ایلام توزیع گردید، همراه با خرید و توزیع ۶۰۰ ماسک n95.

ـ تولید و توزیع 000/14 شیلد محافظ صورت کادر درمان.

image
image

نکته مهم این‌که بنیاد سپاس دهش‏های جمع‌آوری شده را امانت‌دارانه و هوشمندانه صرف نمود؛ تولید هر دست لباس محافظ به یک‌هشتم بهای بازار و هر شیلد به یک‌ششم بهای بازار را انجام و به رایگان در اختیار بیمارستان‌های ویژه کرونا قرار دادیم. بنابراین با دهش خیرین تا ۸ برابر ارزش افزوده خلق کردیم و نیت ایشان را به بهترین شکل به بار نشاندیم.